Plastová jímka
Je standardně řešena jako uzavřená válcovitá nádrž s pochůzným plastovým víkem. Je vhodná k použití u obytných objektů, které nejsou vybaveny vodovodem a kanalizací, pouze ke shromažďování fekálních odpadů (při suchém záchodu) v místech, kde není vhodný recipient a produkce splašků musí být co nejvíce omezena.
Lze ji využít i v domě s moderním hygienickým zařízením (WC, koupelna, teplá voda). Při počtu pěti obyvatel musíme však počítat nejméně s 0,5 až 0,8 m3 splašků denně, tj. při vyvážení jednou měsíčně by jímka měla mít objem 15 až 25 m3.
Na zakázku může mít plastová jímka jiný tvar a objem. Zároveň může být opatřena různými technologickými otvory eventuelně nátrubky pro napojení potrubí. Jímka může být i dvouplášťová.
1) Plastová jímka
2) Dvouplášťová plastová jímka
Vyvážecí plastová jímka:
Celoplastová vyvážecí bezodtoková jímka (žumpa) se buduje v místech, kde splaškové odpadní vody nebo vody se škodlivými látkami nelze odvádět do kanalizace s centrální čistírnou odpadních vod, nebo kde tyto odpadní vody nemohou být z ekonomických či jiných důvodů čištěny v samostatné malé čistírně odpadních vod.
Retenční nádrže
Slouží k zadržení dešťových srážek a jejich následnému řízenému odtoku do kanalizace. Retenční nádrž nachází uplatnění u rodinných domků, rekreačních objektů, malých a velkých firem a jiných subjektů.
Kalová jímka
Je usazovací kalový prostor, který slouží k zachycování plovoucích látek a k usazováni sedimentujících látek.
Čerpací jímky
Pro přečerpávání vody, pro snížení hladiny podzemní vody.
Výhody:
Vodotěsnost, nízká pořizovací cena, snadná stavební připravenost, nízká hmotnost, minimální náklady na obsluhu.